Festival saleziánskej kultúry

(12.2.2019 ŽILINA) Druhý februárový víkend sa v Žiline niesol v duchu vystúpení mladých z oratória. V metropole severu sa totiž konal prvý, no nie však premiérový ročník Festivalu saleziánskej kultúry.

Prvý ročník festivalu odštartoval vypredaný sobotňajší koncert Detského orchestra. Názov Z každého rohu trohu 3 vystihoval jeho obsah. Orchester pod vedením Martina Kršku zahral pesničky z detských omší, ale aj skladby, ktoré počuť len spoza zavretých dverí hudobky.

O svoje dojmy sa podelil šestnásťročný prvý huslista Marek Juriga Brankovič: „ Koncert hodnotím veľmi pozitívne a som veľmi rád a vďačný za všetkých členov Detského orchestra, ktorí sa dnes svojim úsilím postarali o to, aby sme dnes mohli vystúpiť pred svojimi kamarátmi, rodinami a ľuďmi, ktorí sa na nás prišli pozrieť. Ďakujem všetkým tým, ktorí obetovali svoj čas, aby sme nacvičili takúto peknú vec“.

Festival ďalej pokračoval na detskej a mládežníckej omši v nedeľu, kde predviedlo svoj talent bardejovské Vinimini. Tento spevácky zbor funguje už takmer 20 rokov a tvoria ho najmä mladé príslušníčky ženského pohlavia.

O predposledný bod programu sa postaralo OZ Divadlo s Myšlienkou. Divadlo pod taktovkou režisérky Paulínky Jonekovej s názvom Ach, tí rodičia … sa zaoberá tým, ako sa môžu prejaviť zlé vzťahy s rodičmi z detstva v dospelosti. Dej sa odohráva na Hasičskej Akadémií a opisuje milostný trojuholník hlavných postáv Petra, Benjamína a Nicol.

Nesmela chýbať ani tradičná Don Bosco Show. V nej ukázali svoj herecký, hudobný či pohybový talent viaceré stretká. Celé to odštartovala spanilá komediálna jazda animátorov, na ktorú naviazali gitaristi, futbalisti či dievčenské zážitkové stretko. Najstaršie chlapčenské stretko obecenstvu vtipne ukázalo, ako vníma prácu svojich animátorov. Animátori z bánovského DOMCA humorne odkryli tajomstvá prípravy na sviatosť birmovania.

Koniec Don Bosco show patril opäť žilinským animátorom, ktorí pod vedením Katky KormančíkovejMartina Lipku predviedli ľudové tance. O bodku za všetkým sa postaral don Jozef Ižold, provinciál Saleziánov na Slovensku, ktorý všetkým zúčastneným na záver požehnal.

Za projektom Festival saleziánskej kultúry stojí okrem Žilinského oratória najmä OZ Divadlo s myšlienkou. Za otcov festivalu možno považovať Rudolfa Šipčiaka Jr. a saleziána Mariána Drahoša, ktorí spolu založili aj OZ Divadlo s Myšlienkou.

„Celkovo tak som veľmi rád, keď vidím všetkých tých mladých ľudí, ktorí venujú svoj čas zdokonaľovaniu sa, socializovaniu sa v reálnom živote, nielen v tom virtuálnom, a vytváraní čohosi tak úžasného akého svedkom som bol tento víkend. Určite sa teším aj na ďalší resp. Druhý ročník nášho Festivalu Saleziánskej kultúry,“ opísal svoje dojmy hlavný cech majster spomínaného OZ devätnásťročný Rudolf Šipčiak Jr.

Juraj Tichý

Foto: Terézia Jureková, Pavol Pillár