Chalanské duchovné cvičenia

Saleziáni každoročne ponúkajú mladým možnosť ísť viac do samoty, aby sa stretli so sebou samým a s Kristom, ktorý sa v nich nachádza. Deje sa prostredníctvom duchovných cvičení, či už pre chlapcov alebo pre dievčatá. Na prelome apríla mája sa túto ponuku rozhodlo prijať dvanásť mladých mužov z nášho strediska, ktorí sa vybrali na východ Slovenska do malebnej dedinky Brezovka pri Bardejove.

Stretli sme sa v piatok 27. apríla na vlakovej stanici s vedomím, že nás čaká skoro sedem hodín cestovania vlakmi, ale aj autobusmi. Ale ani táto informácia neubrala na dobrej nálade a na radosti zo spoločenstva. Po prestupe v Kysaku a v Prešove sme sa dostali do Bardejova a čoskoro aj na chatu v dedine Brezovka, ktorá sa nachádza na kopci obklopená krásnymi lesmi, lúkami, posedmy a v blízkosti sa nachádza aj príjemný rybník. Ideálne miesto na stíšenie sa. V sobotu sme sa ešte prešli do Bardejova, pozreli si kúpele, ochutnali svetoznámu vodu a nezabudli sme ani na miestne saleziánske stredisko.

Po návrate na chatu to už začalo byť vážne. Začali oficiálne duchovné cvičenia. Kazateľ Anton Červeň SDB si pripravil tému „Buď odvážnym mužom…“ a chlapcov to veľmi oslovilo. Program bol náročný, ale chlapci vedeli do čoho idú a boli ochotní to podstúpiť, aby sa dostali viac na hlbinu a spoznali, čo im chce Boh povedať. Celý čas mali vypnuté mobily. Stávalo sa o siedmej na zvuk hudby, nasledovali ranné chvály a krátka meditácia nad Božím slovom. Potom raňajky s počúvaním príbehu. Všetko samozrejme v silentiu- tichu, čiže chalani sa nerušili a verte, či nie, ani raz sme ich počas cvičení nemuseli upozorňovať. Prednášky boli dve doobeda a jedna poobede. Po každej prednáške nasledovalo ústranie, v priemere hodiny a pol, počas ktorej sa chlapci modlili, prechádzali v prírode, čítali Sv. Písmo a zamýšľali nad svojím životom. Samozrejme, že nechýbala ani rekreácia, počas ktorej sme sa mohli hrať, mierne blázniť, rozprávať… Večer bola buď debatka s chlapskou tematikou, film alebo adorácia. V posledný deň bola dokonca celonočná stráž pri vystavenej Sviatosti Oltárnej. Od večera od 22:00 do 7:00 ďalšieho dňa sa chlapci striedali po 45 minútach v kaplnke a bdeli pri Ježišovi. Nechýbali ani sv. omše, spovede, duchovné rozhovory, ruženec… O rodinnú atmosféru sa postarala milá pani kuchárka, ktorá dbala o našu fyzickú prípravu, aby sme mali silu do tej duchovnej sféry. Však predsa len to boli CVIČENIA! Chalani si čas v ústraní veľmi chválili a my ako saleziáni sme veľmi vďační, že sme sa mohli podieľať na takejto peknej a dôležitej akcii.

Lukáš „Bobor“ Závodník