Kalčetový turnaj

(Žilina 21.3.2019) Uplynulý víkend sa na oratku uskutočnil už tretí ročník kalčetového turnaja pod názvom Savio Cup. Turnaj prilákal stálice oratka zpod Dubňa, ale aj nové tváre. Súťažilo sa v dvoch kategóriách a to mladší a starší. Dohromady sa v oboch kategóriách o Savio cup pobilo osemnásť tímov a vyše tridsať účastníkov.

„Kalčeto sa hrá hlavne hlavou nie rukami, lebo ak nemáš v poriadku hlavu, sa ti trasú ruky. Vyhráva tímová robota,“ povedal o kalčete jeden z hlavných organizátorov podujatia Jakub Kaduc.

Žiaci základných škôl tvorili mladšiu kategóriu a stredoškoláci a starší staršiu. V staršej kategórií sa o titul pobilo sedem tímov, ktoré sa tak ako aj desať tímov v mladšej kategórií rozdelilo do dvoch skupín. V skupinách hral každý tím proti každému.

Hralo sa systémom dva na dva. Jeden zápas v skupinovej fáze mal osem minút. Hralo sa formou setov. Set sa ukončil vtedy keď jeden tím dosiahol osem gólov. O víťazstve rozhodoval počet vyhratých setov. Ak osem minútový časový limit uplynul pred koncom setu, set získal tím, ktorý mal na konci času väčší počet gólov. Zápas mohol mať maximálne tri sety a to iba za predpokladu, že stav pred tretím setom ukazoval stav 1:1.

Skupinová fáza mladších sa vyznačovala najmä jednoznačnými výsledkami ale aj veľmi vyrovnanými zápasmi. V zápasoch mladšej kategórie proti sebe stáli aj prváci s deviatakmi. Čo často stálo za frustráciou najmladších účastníkov turnaja. Do play-off mohli postúpiť iba prvé dva tímy z oboch skupín.

Vyrovnanejší vek, vyrovnanejšie stretnutia, aj to by sa dalo povedať o skupinovej fáze starších. Hoci aj v tejto kategórií končili zápasy výsledkom 2:0, ale tímy sety neprehrávali rozdielom tried ako u mladších. V tejto kategórií sa do vyraďovacej časti mohli prebojovať tiež len prvé dva tímy zo skupiny A a skupiny B.

Vyraďovacia časť obsahovala iba semifinálové zápasy, zápas o tretie miesto a finále. V play-off sa už nehralo na čas. Víťaz stretnutia musel mať na konte dva vyhraté sety. Set sa skončil, ak jeden z tímov dosiahol desať gólov. Ak po dvoch setoch nastala remíza, o víťazstve rozhodoval tretí set, ktorý sa hral tiež do desať, avšak skóre muselo ukazovať rozdiel aspoň dva body.

Do vyraďovacej časti mladších sa dostali dva čisto dievčenské a dva čisto chlapčenské tímy. Zhodou okolností stáli v obidvoch semifinále proti sebe chlapci a dievčatá. V tomto súboji pohlaví podľahlo to jemnejšie v oboch prípadoch. Tak sa diváci mohli dočkať veľmi vyrovnaného čisto dievčenského zápasu o tretie miesto a čisto chlapčenského finále, v ktorom vyhral ten lepší tím.

Dávid Bálek, člen víťazného tímu v kategórii mladších, opísal svoje dojmy z turnaja: „Tento turnaj bol lepšie zorganizovaný ako predošlé ročníky, aj keď tie tiež boli dobré. Nechýbala ani skvelá atmosféra. Napínavé súboje sa striedali s tými jednoznačnými a nechýbali veľké vyvrcholenia, veľké závery, ťažké a napínavé. Veci boli úžasne domyslené a všetci si schuti zahrali.“

Na tímy, ktoré sa prebojovali do play-off staršej kategórie čakali v semifinále veľmi ťažkí súperi. Semifinálové stretnutia sa vyznačovali pestrosťou. V prvom semifinále proti sebe nastúpili tím organizátorov a tím, ktorého člen patril vekovo do mladšej kategórie. V druhom semifinále proti sebe nastúpili zmiešané družstvo a tím, ktorý vznikol len pred malou chvíľou. Do herne veľmi vyrovnaného finále, ktorý neodpovedal výsledku postúpil tím organizátorov, ktorý podľahol 2:0 na sety tímu nováčikov v tejto kategórií.

„Môj spoluhráč Krcho zistil pol hodinu pred turnajom že ide hrať, takže sme nečakali, že budeme prví ale ani sme nevylučovali takúto možnosť,“ prezradil hráč víťazného tímu kategórie starší Matej Lukáčik, minuloročný víťaz mladšej kategórie.