Letný prímestský tábor 2023 - LPT23

Tohtoročný Letný prímestský tábor s témou ,, Osadníci z Katanu” začal v prvý prázdninový týždeň. 

Prvý deň sme sa rozdelili do ôsmich ,,kmeňov”, ktoré nám predstavili krátkym divadlom naši divadelníci a preniesli nás do napínavého života osadníkov. Nasledovalo učenie sa zvolávačky i hymny tohto tábora a taktiež vymýšľanie pokriku a vytvorenie vlajky pre svoj kmeň. Na začiatku kmene nášho tábora žili spolu v súlade vďaka drahokamu mieru, avšak v prvý deň bol drahokam ukradnutý, strážkyňa drahokamu zabitá a jej syn unesený. S našimi osadníkmi sme sa každým dňom snažili priblížiť k drahokamu, odhaliť záhadného zlodeja a zachrániť uneseného syna stražkyne – princa Alistara. Pri tomto dobrodružstve nás mali viesť náš záchranný tím Astoria za kmeň Icaria-rybári a Manuel za kmeň Una ha – roľníci. Tento deň sme sa taktiež zoznámili s ostatnými kmeňmi a vyskúšali si ich zručnosti a na záver ukončili každodennou svätou omšou. 

Nasledoval druhý deň počas ktorého bola našou hlavnou aktivitou mestská hra, na ktorej si deti spolu zo svojou skupinkou vyskúšali rôzne aktivity na jednotlivých stanoviskách rozmiestnených v okolí nášho oratka. Na nájdenie stanovísk im pomohla mapa, podľa ktorej sa museli riadiť. Po ukončení tejto hry sme išli na obed a skupinky mali so svojimi animátormi ich ,,formačné polhodinky”, kde sa okrem hrania aj modlili, čítali citáty z biblie alebo počúvali príbeh či viedli rozhovory k danej téme určenej na každý deň. Potom nasledovalo divadlo, kde náčelník bojového kmeňu (lõng yõngshi) začal chystať svadbu medzi svojou dcérou – princeznou Alinou a princom Alistarom, aby spojením rodu získal bohatstvo i keď princeznej i princovi tento nápad moc nebol po vôli. Svadba však bola neodkladná a deti sa pustili do jej prípravy na dielničkách, na ktoré sa prihlásili. Mali sme tu rôzne kreatívne športové či náučné ponuky na dielničky napríklad pečenie, výroba mydla, karate atď. 

Na tretí deň sme hrali hru hady a rebríky, na ktorej si naši malí osadníci overili svoje znalosti a v divadle sa deti spoznali s novým členom záchranného tímu Arturom z rodu liečiteľov – Acatana. V tento deň prebiehala aj plánovaná svadba, ktorú však v nečakaný moment prerušil kmeň Vulkáni (kováči), ktorý spôsobili veľkú bitku kvôli nedoprajnosti k druhým kmeňom a následne na zistenie sily svojho kmeňa nasledovali turnaje skupiniek medzi sebou v rôznych športových aktivitách. 

V predposledný 4. deň sme sa z celým tábor vydali do Nového mesta nad Váhom, kde sme navštívili kontaktnú zoo a prezreli si rôzne druhy zvierat. Po návšteve tejto zoo sme mali obednú pauzu, formačné polhodinky a nakoniec cestu vlakom domov. 

Posledný táborový deň sme zistili príčinu zmiznutia drahokamu mieru a to predstavením zabudnutého 9. kmeňa plného podvodníkov. Na získanie drahokamu sme museli tomuto kmeňu odovzdať všetky cennosti zo všetkých kmeňov a tak vznikla dohoda. Deti so svojimi skupinkami nasledovne išli hrať hru Osadníci z Katanu vo veľkom, kde sa snažili zakúpiť legálny či nelegálny tovar a vybudovať čo najviac miest a dedín. Vyvrcholením tábora bolo, keď sa kmene rozhodli spolupracovať, zničiť 9.kmeň, zrušiť dohodu a získať drahokam. Na to sa navrhovala aj posledná hra, ktorá sa delila na 5 fáz, počas ktorých sme sa snažili dobiť tento kmeň. A nakoniec záverečná scénka kde 9. Kmeň drahokam čísel zničil, ale ostatné kamene sa napriek tomu na miere zhodli a z nepriateľského kmeňa sa stal kmeň upratovačov. Nasledovalo vyhodnotenie tábora a umiestnenie jednotlivých skupiniek. V rámci spokojnosti sme mali samé pozitívne správy či už od animátorov, mtz, detí či rodičov a taktiež podľa môjho názoru moderátora sa tento tábor podaril.

Simona Ondrišiková